O biofarmingu, miastach-ogrodach, smogu i tajemniczym świecie aerozolu można będzie posłuchać podczas Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EUROLAB, które odbywają się w Warszawie od 29 do 31 marca. Wstęp wolny, wymagana rejestracja online.

 

Wspólne stoisko Kampusu Ochota (E23) wystawiły tam Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziały Biologii, Chemii oraz Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii.

 

Wykład pt. „Świat według nauk przyrodniczych, czyli o badaniach na pograniczu biologii, chemii i medycyny” odbędzie się 29 marca o godz. 14.15 na terenie hali targowej MT Polska (ul. Marsa 56 c).

 

W trakcie wykładu odbędą się trzy prezentacje:

  • dr Danuta Solecka z Wydziału Biologii UW opowie o „Zielonej przyszłości – roślinach, biofarmingu i szklanych domach” czyli o miastach-ogrodach i farmach, na których „hoduje się” insulinę lub szczepionki;
  • Tomasz Gierczak z Wydziału Chemii UW poprowadzi wykład zatytułowany „Smok(g) nie tylko wawelski”. Wykład dotyczyć będzie zanieczyszczeń powietrza miejskiego, tych nieorganicznych oraz organicznych, ich źródeł, stężenia w powietrzu oraz przemian chemicznych oraz „czyścicieli” atmosfery;
  • wykład pt. „W zderzeniu ze smogiem – podróż przez tajemniczy świat aerozolu” poprowadzi prof. Rafał Szmigielski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, który opowie m.in. o aerozolu atmosferycznym, jego pochodzeniu, złożoności składu chemicznego, oddziaływaniach na biosferę, metodach jego pozyskiwania.

 

Pierwszego dnia targów od godz. 9.00  do 12.00 na stoisku kampusu Ochota odbędzie się spotkanie z prof. Bogusławem Wiłkomirskim, biochemikiem, autorem książki „Piekło w dolinie Pandżu”, powieść sensacyjna, której głównym tematem jest walka z zagrożeniem biochemicznym terroryzmem.

Więcej informacji znajduje się na stronie targów