16 marca o godz. 10.00 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie odbędzie się uroczystość odnowienia doktoratu prof. Izabeli Sosnowskiej.

Laudację promocyjną wygłosi prof. Radosław Przeniosło.

Wydarzenie będzie transmitowane online na uniwersyteckim profilu na YouTube: https://youtu.be/0bL-ziuQ13w

Profesor Izabela Sosnowska ukończyła studia na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1961 roku. Na UW uzyskiwała kolejne stopnie i tytuły naukowe: doktora (1967), doktora habilitowanego (1973, Wydział Fizyki), profesora nadzwyczajnego (1989) i profesora zwyczajnego (1993).

Działalność naukowa prof. Sosnowskiej dotyczy badań struktury i dynamiki sieci krystalicznej i magnetycznej z wykorzystaniem metod jądrowych: rozpraszania neutronów i promieniowania synchrotronowego. Wyniki jej prac ukazały się w wielu renomowanych czasopismach międzynarodowych. Były też prezentowane na licznych konferencjach międzynarodowych. W ciągu 60 lat pracy naukowo-dydaktycznej na UW wypromowała kilkudziesięciu magistrów i ośmiu doktorów, z których czterech jest obecnie profesorami.

Od lat 90. zajmuje się też badaniami organizacji i programów nauczania na uniwersytetach krajów Unii Europejskiej. Jest recenzentką projektów naukowych zgłaszanych do Komisji Europejskiej oraz wielu czasopism naukowych, a od 2018 roku także współredaktorką czasopisma Europejskiego Towarzystwa Fizycznego Europhysics Letters (EPL).

W październiku 2021 roku Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o odnowieniu doktoratu prof. Izabeli Sosnowskiej.