23 lutego o godz. 11.00 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Oldze Tokarczuk.

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok wygłosi przemówienie podczas uroczystości.

Laudację promocyjną wygłosi prof. Andrzej Mencwel.

Olga Tokarczuk w 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za powieść „Bieguni” (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

W 2019 roku Akademia Szwedzka i Fundacja Noblowska przyznały polskiej pisarce Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, doceniając wyobraźnię narracyjną pisarki. Tokarczuk jest piątą osobą z Polski, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla i zarazem jedną z trzech osób w tym gronie, obok Henryka Sienkiewicza i Czesława Miłosza, które studiowały na Uniwersytecie Warszawskim.

16 grudnia 2020 roku, podczas posiedzenia Senatu UW, Oldze Tokarczuk przyznano przez aklamację tytuł doktora honoris causa UW. Wniosek o nadanie doktoratu został złożony przez Wydział Polonistyki i Wydział „Artes Liberales”. Termin uroczystości wręczenia honorowego doktoratu został przesunięty ze względu na pandemię.