Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Debaty Publicznej organizują kolejne spotkanie z cyklu „Europejskie środy na Ksawerów”.

Tym razem wykład pt. „UE w kryzysach: co dalej?” poprowadzą prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Marek A. Cichocki, dyrektor Centrum Europejskiego Natolin. Kontekstem spotkania będzie jubileuszowy szczyt (60-lecie) w Rzymie, a przede wszystkim dwie książki: pod redakcją T. Grosse i M. Cichockiego „Oblicza kryzysu. Analiza zarządzania kryzysowego z perspektywy ekonomicznej i politycznej”, wydana przez Centrum Europejskie Natolin, oraz pod red. T. Grosse „Polityki europejskie w dobie kryzysu”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Scholar.

60 lat temu w Rzymie zbudowano fundamenty Europy, jaką znamy obecnie. Traktaty Rzymskie ustanowiły wspólny rynek, gdzie ludzie, towary, usługi i kapitał mogą swobodnie się przemieszczać, dzięki czemu udało się stworzyć warunki dla rozwoju i stabilizacji Europejczyków. Sześć dekad po tych przełomowych dla Europy wydarzeniach musimy zadecydować o dalszym kierunku działań Unii Europejskiej. Mamy do czynienia z kryzysami w różnych wymiarach: finansowym, społecznym, geopolitycznym, migracyjnym czy instytucjonalnym, co zmusza do zastanowienia się nad przyszłością UE.

Jak bardzo zaawansowany jest podział UE zgodnie z ideą „Europy dwóch prędkości”? Czy zmiany procesów integracyjnych w dobie kryzysu są tylko tymczasowe, czy też będą miały charakter bardziej trwały i konsekwencje systemowe (a więc dotyczące ustroju politycznego obowiązującego w Europie)? Jak te zmiany wpływają na poszczególne polityki unijne? Między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć goście spotkania.

Monografia T. Grosse i M. Cichockiego „Oblicza kryzysu. Analiza zarządzania kryzysowego z perspektywy ekonomicznej i politycznej” jest dostępna pod adresem: https://goo.gl/CS63Ib.

Organizatorzy: Centrum Europejskie UW, Centrum Debaty Publicznej, Samorząd Studentów Centrum Europejskiego, Stowarzyszenie !CE.

Spotkanie odbędzie się 29 marca o godz. 18 w sali 109 w budynku dydaktycznym Ksawerów (al. Niepodległości 22, I piętro).

www.facebook.com