Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego organizuje konferencję naukową „Uczony w drodze”. Konferencja będzie poświęcona pamięci prof. Stanisława Zapaśnika.

Prof. Stanisław Zapaśnik był postacią nietuzinkową i wielowymiarową. Zarówno w życiu, jak i w pracy naukowej, profesor był człowiekiem drogi starającym się przekraczać granice kultur, dziedzin naukowych i schematów myślowych. Tą aktywną pasją poznania, doświadczania badanego świata zarażał przyjaciół, współpracowników, studentów i doktorantów. Tak było na początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy po rozpadzie ZSRR udał się do Rosji, gdzie przez kilka lat studiował i badał kulturę rosyjsko-mongolsko-chińskiego pogranicza kulturowego. Jego śladami poszło wielu badaczy, którzy pod jego wpływem zainteresowali się kulturami i społeczeństwami Syberii (zwłaszcza Buriacji, w której profesor spędził kilka lat, do dziś będąc tam postacią znaną i cieszącą się szacunkiem). Potem pracował również w Azji Centralnej, a ostatnio w Chinach.

Sympozjum odbędzie się 24 listopada w sali 256 Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

www.isns.uw.edu.pl