Istnienie od 1977 r. niezależnych od państwa instytucji wydawniczych publikujących i rozpowszechniających czasopisma i druki zwarte poza zasięgiem cenzury stało się istotnym zjawiskiem w polskiej kulturze. Przez szereg lat książki z tzw. drugiego obiegu nie były uwzględniane w bieżącej bibliografii narodowej. Publikacje niezależnego ruchu wydawniczego nie były również wykazywane w większości katalogów bibliotecznych. Dopiero odzyskanie wolności umożliwiło zebranie informacji na ich temat. Jednym z takich opracowań jest spis bibliograficzny „Książki niezależne ’87” powstały z inicjatywy przede wszystkim Koła NSZZ „Solidarność” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Spis ten stał się podstawą do prezentowanej w BUW wystawy publikacji drugiego obiegu z okazji Tygodnia Zakazanych Książek.

Wystawa prezentowana jest pod Wielkim Świetlikiem na poziomie 2 w Bibliotece Uniwersyteckiej i będzie czynna do 28 września.