W marcu 2018 r. przypada 50. rocznica wystąpień studenckich 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim, które zapoczątkowały masowe protesty studentów i intelektualistów w całej Polsce przeciw polityce kulturalnej ówczesnej władzy, w obronie kultury i swobód obywatelskich. Aby upamiętnić te wydarzenia, Teatr Hybrydy UW przygotował koncert.

Źródłem koncertu „Świat w obłokach” będzie poezja poetów pokolenia Marca ’68, przedstawicieli Nowej Fali, twórców niepokornych, zakazanych, skazanych w PRL na zapomnienie, dla których protesty i ich konsekwencje stały się przełomem pokoleniowym, artystycznym i mentalnym: Barańczak, Krynicki, Moczulski i Teatr Stu, Lipska, Kelus, Kabaret Salon Niezależnych. Scenariusz koncertu wypełnią także utwory nawiązujące tematycznie do tamtych wydarzeń (Kaczmarski, Osiecka, Młynarski), odzwierciedlające klimat końca lat 60. (Piwnica pod Baranami, Niemen), twórczość studencka powstająca anonimowo i jako bezpośrednia reakcja na toczące się wydarzenia, a także odniesienia do „Dziadów” A. Mickiewicza, poematu, który stał się iskrą zapalną wydarzeń marcowych. Drugim źródłem koncertu będzie wykonywana na żywo muzyka uznanych kompozytorów oraz autorskie kompozycje Teatru Hybrydy specjalnie przygotowane na potrzeby projektu, pełniące służebną rolę wobec słowa, wprowadzające w trudny, metaforyczny świat poezji, pozwalające go zrozumieć, ale i wieloznacznie zinterpretować. Artystycznej wizji spektaklu będą towarzyszyły archiwalne, często unikatowe materiały audiowizualne, żywy dokument tamtego okresu, świadectwo propagandy i nowomowy PRL.

Koncert „Świat w obłokach” odbędzie się 8 marca o godz. 20.00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, historycznym miejscu będącym bezpośrednim świadkiem marcowych wydarzeń. Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia do odbioru w Biurze Promocji (Pałac Kazimierzowski, parter, pok. nr 8). Uwaga, liczba miejsc ograniczona.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Dzięciołowski

Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Urszula Borkowska

Przygotowanie wokalne: Anna Grabowska

Ruch sceniczny: Aleksandra Osowicz