To międzynarodowa konferencja, która corocznie gromadzi entuzjastów superkomputerów (obliczeń kwantowych, AI, bioinformatyki, etc.), w tym naukowców, menedżerów centrów HPC (systemów obliczeń dużej skali), przedstawicieli czołowych dostawców IT oraz start-upów.

Konferencja ma umożliwić społeczności HPC stworzenie przestrzeni do interakcji i omawiania wizjonerskich pomysłów.

Tematami przewodnimi SCFE21 będą m.in.: specjalne architektury, chmura hybrydowa / HPC, inteligentne systemy, hybrydowe obliczenia kwantowe i HPC, omika i biologia systemów, konwergencja metod HPC, sztucznej inteligencji i Big Data oraz metody semantyczne i graficzne.

Głównymi mówcami będą:

• Anders Jensen (Executive Director, EuroHPC Joint Undertaking);
  • Irene Qualters (Associate Laboratory Director, Simulation & Computation, Los Alamos National Laboratories, USA);
  • Roberto Car (Chemistry, Princeton University);
  • Hiroaki Kitano (Systems Biology Institute, Tokyo).

Prelegenci przedstawią raporty na temat programu rozwoju superkomputingu eksaskali w Europie do roku 2027 [A. Jansen]; badań obliczeniowych w Laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych [I. Qualters]; obliczeń własności nowych materiałów, używając zasad pierwszych (ab-initio) wspomaganych metodami sztucznej inteligencji [R. Car] oraz problemu, czy komputer (maszyna Turinga) będzie w stanie zdobyć Nagrodę Nobla [H. Kitano].

W zeszłym roku na konferencję zarejestrowało się ponad 1100 osób z więcej niż 60 państw na całym świecie. Podobne wyniki zostały odnotowane dla cyklicznych spotkań Virtual ICM Seminar in Computer and Computational Science, które organizowane są jako kontynuacja SCFE w ciągu roku.

Organizatorem SCFE21 jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

Wydarzenie odbędzie się od 19 do 23 lipca.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie ICM UW >>

Strona konferencji >>