Pierwsze Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego trafi do dr. Dmitri Levitina – historyka idei i filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Podczas uroczystości wręczenia laureat wygłosi wykład pt. „How did Isaac Newton become a heretic?”.

Wydarzenie jest elementem obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorami są UW i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Wstęp jest wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie.

Potwierdzenie przybycia należy zgłosić do 21 października na adres zaproszenia(at)fnp.org.pl lub pod numerem telefonu (22) 845 95 00.

Uroczystość odbędzie się 25 października w godz. 12.00-13.30 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Dr Dmitri Levitin jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge. Pracę doktorską poświęconą historii filozofii w Anglii w latach 1650–1700 obronił w 2011 roku. Dr Levitin został pierwszym laureatem Honorowego Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, którego celem jest wyróżnienie młodych uczonych z dużym dorobkiem naukowym w zakresie historii idei oraz filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 r.

Prof. Leszek Kołakowski był jednym z najwybitniejszych umysłów drugiej połowy XX wieku, wykładowcą filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, współtwórcą Warszawskiej Szkoły Historii Idei.