Muzeum UW oraz dziekan Wydziału Historycznego UW zapraszają na spotkanie z profesor Katarzyną Chałasińską-Macukow, rektorem naszej uczelni w latach 2005-2012.

Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 17.00 w sali Kolumnowej budynku Instytutu Historycznego, a poprowadzą je prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum UW oraz Anna Korzekwa, rzecznik prasowy UW.

Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow zanim została rektorem UW, pełniła funkcje prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Fizyki UW oraz prorektora uczelni ds. finansowych i polityki kadrowej. W trakcie drugiej rektorskiej kadencji przewodniczyła Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (2008-2012). Obecnie pełni funkcję honorowej przewodniczącej KRASP, zasiada też Senacie UW.

W czasie jej kadencji zrewitalizowano zabytkowy kampus przy Krakowskim Przedmieściu, Instytut Orientalistyczny przekształcił się w wydział, zakończono też prace nad utworzeniem Wydziału „Artes Liberales”. W 2006 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby wydziałów lingwistycznych, w której od 1,5 roku uczą się już studenci. W 2010 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nowych Technologii, a w 2011 pod budowę otwartego rok temu Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.

Naukową specjalnością prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow jest fotonika i optyka informacyjna. Wykładała na uniwersytetach we Francji, Kanadzie (Quebec) i Hiszpanii. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Inżynierii Optycznej (SPIE, USA).  Od stycznia 2014 r. jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Spotkanie z prof. Katarzyną Chałasińską-Macukow będzie ostatnim z cyklu spotkań z byłymi rektorami uczelni.

Poczet rektorów Uniwersytetu Warszawskiego Więcej informacji o spotkaniu