28 lutego (wtorek) o godz. 15.00 odbędzie się ogólnopolskie seminarium, w trakcie którego zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki badań opinii publicznej dotyczące społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy, migrantów z Białorusi oraz działań podejmowanych przez polskie państwo.

Badania zostały przeprowadzone w latach 2022–2023 w Katedrze Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW we współpracy z naukowcami z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

Projekt badawczy zwyciężył w VII edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”, którego celem jest promocja prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim badań odpowiadających na ważne wyzwania społeczne i gospodarcze lub zmieniających rozumienie świata.

Podczas spotkania zostaną poruszone takie tematy jak:

1. Czy społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy zmieniła się po roku od rozpoczęcia wojny?
  2. Czym jest nieznany do tej pory efekt dysonansu pozytywnego nastawienia (DPA)?
  3. Czym jest i jaka jest wartości wskaźnika Social Perception of Migrant Index (SPMI)?
  4. Czy inaczej postrzegamy uchodźców oraz migrantów?
  5. Jakie czynniki determinują społeczną percepcję?
  6. Czy Polska powinna wysłać czołgi i samoloty do Ukrainy?
  7. Co o nastawieniu Polaków do uchodźców z Ukrainy oraz migrantów z „Białorusi” mógłby powiedzieć twórca skali dystansu społecznego Emory Bogardus?
  8. Czy diagnoza społecznej percepcji opracowana przez sztuczną inteligencję (AI) w tym ChatGPT pokrywa się z ludzkimi wnioskami z badań?
  9. W jaki sposób wyniki badania zaprezentowała „żelazna lalka TV Putina”?

Wyniki badań omawiać oraz interpretować będą dr Robert Staniszewski oraz dr hab. Ewa Marciniak.

Spotkanie w trybie stacjonarnym odbędzie się w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w sali 307. Możliwy jest również udział online poprzez platformę Zoom. W celu wzięcia udziału w webinarium należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.