Instytut Muzykologii i Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do udziału w lekcjach i wykładach publicznych pt. „Seminarium Bachowskie”. Cykl rozpocznie się 10 grudnia o godz. 19.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej lekcją publiczną połączoną z koncertem, która zatytułowana jest „Wszystko o Bachu i tylko o nim”.

„Seminarium Bachowskie UW” to cykl wydarzeń popularnonaukowych organizowanych w roku akademickim 2014/2015 skierowany do szerokiej publiczności, młodzieży akademickiej i licealnej. Otwarte wykłady i lekcje publiczne prowadzone będą  przez światowej sławy naukowców w dziedzinie badań nad muzyką i życiem Jana Sebastiana Bacha. Spotkaniom towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu wybitnych polskich artystów. Cykl jest dopełnieniem programu koncertowego „BACH 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”.

Podczas pierwszej lekcji o twórczości Lipskiego i Kantora dyskutować będą prof. Mirosław Perz i dr hab. Szymon Paczkowski – muzykolodzy będący autorytetami w dziedzinie badań nad Bachem w Polsce i na świecie. Część muzyczną wypełnią: Sonata nr 3 d-moll BWV 527 w wersji na dwoje skrzypiec i basso continuo oraz polskie prawykonanie odkrytej w 2005 roku Bachowskiej ody na cześć księcia Wilhelma Ernsta von Sachsen-Weimar „Alles mit Gott und nichts ohn’ ihn” BWV 1127. Wystąpią Iwona Leśniowska-Lubowicz (sopran) i zespół Royal Baroque Ensemble pod kierunkiem Lilianny Stawarz.

Cykl „Seminarium Bachowskie” organizowany jest przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Muzykologii UW we współpracy z Biurem Promocji UW dzięki wsparciu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.