Zarząd Samorządu Studentów Instytutu Muzykologii UW i Fundacja UW zapraszają do udziału w kolejnym wydarzeniu z cyklu „Seminarium Bachowskie”, które tym razem odbędzie się w ramach IX Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Muzykologii. Z publicznym wykładem wystąpi dr Ruth Tatlow (Sztokholm), wybitna badaczka muzyki Bacha, autorka licznych publikacji o symbolice liczbowej w muzyce Lipskiego Kantora, przewodnicząca grupy badawczej Bach Network UK.

Temat wykładu to „A Lutheran Theology of Proportions and how it influenced the compositions of J.S. Bach and his son C.P.E. Bach” (wykład w języku angielskim). Muzyczną oprawę wykładu zapewni zespół pod kierownictwem Władysława Kłosiewicza – zabrzmią kompozycje z Bachowskiego „Musikalisches Opfer” BWV 1079: „Sonata sopr’il Soggetto Reale” na flet, skrzypce i basso continuo, „Ricercar” na 3 głosy i „Canon perpetuus”. Wykonawcy: Marcin Tarnawski – skrzypce, Małgorzata Wojciechowska – flet traverso, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Władysław Kłosiewicz – klawesyn.

Wykład wraz z koncertem odbędzie się 5 kwietnia o godz. 18.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na kampusie głównym UW. Wstęp wolny.

„Seminarium Bachowskie UW” to cykl wydarzeń popularnonaukowych, skierowany do szerokiej publiczności, w tym młodzieży akademickiej i licealnej, na który składają się otwarte wykłady i lekcje, prowadzone przez wybitne autorytety w dziedzinie badań nad muzyką i życiem Jana Sebastiana Bacha. Towarzyszą im koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów. „Seminarium Bachowskie UW” stanowi przy tym popularnonaukowe dopełnienie programu koncertowego „Bach 200 UW – 200 kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego”. W latach 2014-2015 cykl realizowany był przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Muzykologii UW dzięki dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.