28 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 o godz. 12.30 odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej filozofom Koła Wiedeńskiego „Ścisłe myślenie w czasach obłędu/ The Vienna Circle. Exact Thinking in Demented Times”.

Wydarzeniu będą towarzyszyć wykłady organizowane na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW (ul. Dobra 55):

• 10.15-10.45 − prof. Friedrich Stadler „The Vienna Circle and the Lvov Warsaw School – Two Kindred Philosophical Currents Between the Wars”;
  • 10.45-11.15 − prof. Anna Brożek „The Lvov-Warsaw School and the Vienna Circle. Two Projects for Philosophy”;
  • 11.15-11.45 − prof. Karl Sigmund „The mathematicians of the Vienna Circle and their ties with Poland”;
  • 11.45-12.15 − prof. Joanna Osiejewicz „Open texture and the living instrument doctrin. Influence of the Vienna Circle on the application of law in Europe”.

Koło Wiedeńskie to grupa filozoficzna, która istniała od 1922 roku i skupiała się wokół Katedry Filozofii i Historii Nauk Indukcyjnych na Uniwersytecie Wiedeńskim. Poglądy myślicieli należących do koła, głównie matematyków, logików i fizyków, koncentrowały się wokół pozytywizmu logicznego. Przedstawiciele Koła Wiedeńskiego głosili program walki z metafizyką, postulaty empiryzmu, fizykalizmu i jedności nauki oraz ograniczenia filozofii do analizy języka nauki.