Tradycyjnie co roku na Uniwersytecie Warszawskim obchodzona jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna uroczystość rozpocznie się 3 maja o godz. 12.00 przy kamieniu węgielnym Świątyni Opatrzności w Ogrodzie Botanicznym UW przy Alejach Ujazdowskich 4. Miejsce jest nieprzypadkowe, gdyż to właśnie tutaj w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, król Stanisław August Poniatowski wmurował kamień węgielny pod budowę „Świątyni Najwyższej Opatrzności”. Budowla miała zostać wzniesiona jako wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Król Stanisław August Poniatowski planował wybudowanie kościoła na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego. Ostatecznie świątynia została wzniesiona na Polach Wilanowskich i otwarta 11 listopada 2016 roku.

W tym roku uroczystym obchodom 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja towarzyszyć będzie wykład okolicznościowy zatytułowany „Papierowe konstytucje – realne inwestycje”, który wygłosi dr Anna Materska-Sosnowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.