Przy udziale ekspertów z europejskich instytucji naukowych na międzynarodowym seminarium “Research data in the humanities” organizowanym przez ICM UW zostaną omówione zarówno ogólne zagadnienia dotyczące danych badawczych w humanistyce i naukach o sztuce, jak i konkretne problemy z zakresu infrastruktury i zarządzania danymi. Seminarium jest skierowane do wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z wytwarzaniem, przetwarzaniem, analizowaniem, wykorzystaniem i udostępnianiem danych w tych obszarach.

 

Doświadczeniami związanymi z danymi w humanistyce podzieli się z uczestnikami seminarium Jan Brase, szef działu badań i rozwoju w SUB Göttingen, który otworzy seminarium wystąpieniem „Czwarty paradygmat. Nauka oparta na danych – czego humanistyka może się nauczyć, a czego powinna unikać”. O usługach i infrastrukturze informatycznej dla humanistyki w Holandii opowie Peter Doorn, szef Data Archiving and Networked Services. Związki humanistyki cyfrowej i nauki o danych we Włoszech przedstawi Emiliano Degl’Innocenti z Fondazione Ezio Franceschini. Najważniejsze kwestie związane z zarządzaniem danymi badawczymi w humanistyce i naukach o sztuce omówi Martin Donnelly z brytyjskiego Digital Curation Center. Na koniec Maciej Remiszewski z ICM zarysuje obszary współpracy i zaangażowania OCEAN-u w projekty badawcze z obszaru humanistyki i nauk o sztuce.

 

Seminarium odbędzie się 14 grudnia 2015.

 

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: http://www.icm.edu.pl/web/guest/seminarium-research-data-in-the-humanities.