26 marca o godz. 14 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na kampusie głównym UW odbędzie się uroczysta inauguracja pierwszego w Polsce Metropolitalnego Centrum Eksperckiego na rzecz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (Regional Centre of Expertise on Education for Sustainable Development – RCE Warsaw Metropolitan).

Uniwersytet ONZ (United Nation University) oficjalnie uznał zainicjowane przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem konsorcjum edukacyjne RCE Warsaw Metropolitan.

To pierwsze, uznane w Polsce, Regionalne Centrum Eksperckie, włączone do działającej pod logo UNU-IAS światowej sieci 168 Regionalnych Centrów Eksperckich Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, których misją jest edukacja ekologiczna i transfer wiedzy poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju w swoim regionie. Dla regionu metropolitalnego obszaru Warszawy taką właśnie rolę ma pełnić RCE Warsaw Metropolitan. UCBS UW koordynuje w nim działania konsorcjum złożonego z partnerów akademickich (zarówno jednostek UW, jak i innych stołecznych uczelni wyższych – UKSW, SGGW, Akademii Leona Koźmińskiego oraz APS im. Marii Grzegorzewskiej), Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a także kilkunastu instytucji państwowych i organizacji społecznych. Różnorodne grono partnerów reprezentujących szeroki wachlarz kompetencji, od ochrony przyrody po działalność kulturalną, uzupełniać się będzie w swoich działaniach, proponując też wspólne programy. Równocześnie korzystanie z dorobku całej sieci RCE umożliwia adaptację światowych przykładów zrównoważonego rozwoju do naszych lokalnych praktyk oraz pozwala na upowszechnianie wypracowanych dla Warszawy rozwiązań na świecie.