Na zajęcia Uniwersytetu Otwartego UW może zapisać się każdy, kto ma skończone 16 lat. Są one podzielone na sześć bloków tematycznych: kultura i sztuka; człowiek i społeczeństwo; nauka i technika; języki i narody; biznes, gospodarka i prawo; człowiek i środowisko.

4 sierpnia o godz. 12 na stronie www.uo.uw.edu.pl opublikowana zostanie lista kursów Uniwersytetu Otwartego UW na I trymestr roku akademickiego 2016/2017. Rekrutacja rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10 i będzie możliwa tylko dla osób posiadających Konto Słuchacza. Konto można założyć klikając tutaj lub osobiście w biurze Uniwersytetu Otwartego (ul. Krakowskie Przedmieście 24, Mały Dziedziniec, budynek Samorządu Studentów, pok. nr 13).