Na wystawie z okazji jubileuszu 200 lat UW zostanie przedstawiony ważny dla dziejów uczelni 1915 rok, w którym to wznowione zostały przy Krakowskim Przedmieściu wykłady w języku polskim. Widzowie zobaczą, jak funkcjonował UW w okresie międzywojennym.

 

Po blisko 46 latach funkcjonowania Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (utworzonego po zamknięciu Szkoły Głównej w 1869 r.) 15 listopada 1915 r. został ponownie otwarty w Warszawie polskojęzyczny Uniwersytet. Równocześnie tego samego dnia zainaugurowano działalność Politechniki Warszawskiej z polskim językiem wykładowym. Największe zasługi przy reaktywacji polskiego Uniwersytetu Warszawskiego mieli uczeni związani początkowo z Towarzystwem Kursów Naukowych, a w czasie Wielkiej Wojny z Wydziałem Oświecenia.

 

Odrodzony 100 lat temu Uniwersytet Warszawski składał się początkowo jedynie z trzech wydziałów, ale to wokół niego, od momentu jego założenia, ponownie zaczęła rozwijać się polska nauka, sztuka i literatura. W związku z przypadającym w tym roku okrągłym jubileuszem 100-lecia polskojęzycznego Uniwersytetu Muzeum UW zaprezentuje krótką „podróż” po dziejach uczelni w latach 1915-1939 – z jednej strony są one fascynujące, refleksyjne i inspirujące, z drugiej zaś stanowią fundamenty współczesnego Uniwersytetu.

 

Wernisaż wystawy “Przez oświatę do wolności. Odrodzenie Uniwersytetu Warszawskiego” odbył się 22 października o godz. 12 w gmachu Dawnej Biblioteki. Można ją oglądać do 1 grudnia.

 

Więcej informacji

www.muzeum.uw.edu.pl