W semestrze letnim Laboratorium Cyfrowe Humanistyki wraca z wykładami otwartymi z cyklu „Poza interfejsem: informatyka i humanistyka”. Tym razem wykładowcy zwrócą uwagę na problemy związane ze sztuką nowych mediów, sztuczną inteligencją i transhumanizmem, rolą algorytmów w dystrybuowaniu wiedzy oraz grami (i nie-grami) komputerowymi.

 

Wszystkie spotkania odbędą się w godz. 18.00-19.30 w auli Wydziału Neofilologii UW (ul. Dobra 55).

 

Więcej informacji o wykładach otwartych LaCH UW

Plan wykładów
13 marca – „<Conditional arts>: praktyki autonomiczne, praktyki zespołowe” – Paweł Janicki (Centrum Sztuki Wro)
Tym razem uczestnicy przyjrzą się sztuce nowych mediów. Jak szukać nowych referencji, dźwigni wyobraźni i skuteczności sztuki w świecie wyczerpujących się zasobów, rosnących podziałów, antyintelektualizmu i postępującej degradacji biosfery? Czy posługiwanie się programowaniem i kodem jako medium we własnej aktywności artystycznej może pomóc… i czy może pomóc w każdym przypadku?

 

31 marca – „Nie-ludzki podmiot w świetle badań filozoficznych i neuronaukowych” – dr Aleksandra Przegalińska (ALK)
Każdy może już w domowych warunkach przetestować najprostsze przejawy sztucznej inteligencji. Rosnąca dostępność, a wkrótce nawet wszechobecność AI zmusza do refleksji nad etycznymi, psychologicznymi i społecznymi konsekwencjami rozwoju technologii. Punktem wyjścia do tych rozważań będą badania Aleksandry Przegalińskiej, Petera Gloora (MIT) i Leona Ciechanowskiego (SWPS) dotyczące psychofizjologicznych odpowiedzi człowieka na interakcje z botem, neurotrackingu oraz korzystania z urządzeń do biofeedbacku.
 
17 maja – „Czy cyfrowe maszyny są przeźroczyste? Seans podejrzliwości” – Jarosław Kopeć (UW, BN)
Skoro wiedzę o świecie ludzie zdobywają przez portale społecznościowe, do badania rzeczywistości wykorzystują programy komputerowe i nie radzą sobie z natłokiem informacji, nie mając na podorędziu wyszukiwarki, to może warto przyjrzeć się technologiom cyfrowym nieco bardziej krytycznie. Bo czy coś, co pośredniczy w codziennych relacjach ze światem, można bez namysłu uznać za przeźroczyste? A może wystarczy fakt, że po prostu działa? LaCH zaprasza na seans podejrzliwości wobec technologii cyfrowych. Uczestnicy pomówią o tym, co znika w przekładzie z analogowego na cyfrowy, czy da się zrozumieć, jeśli się nie zobaczy, i czy rzeczy mogą mieć poglądy polityczne.
 
5 czerwca – „Czy gry komputerowe są grami?” – dr Paweł Schreiber (UKW)
Chociaż o tzw. grach komputerowych myśli się jako o zjawisku należącym do szerszej kategorii gier w ogóle, to jest wśród nich coraz więcej przykładów, które bardzo trudno dopasować do klasycznej definicji gry. Może więc jest to zjawisko wykraczające już poza tradycyjną kategorię gier? Jeśli tak, to może trzeba jednak znaleźć dla nich jakąś nową nazwę? Rozważania te wykroczyły już poza czysto akademickie spory – wydarzenia takie, jak spór Gamergate udowodniły, że jest to temat bardzo poważny również dla społeczności graczy. Uczestnicy pomówią o jednym z najistotniejszych problemów, jakie gry komputerowe napotykają w walce o swoją reputację.