Instytut Kultury Polskiej we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład prof. Padraica Kenneya (Indiana University Bloomington) „Polska wspólnota za kratami. O więźniach politycznych” towarzyszący wydanej ostatnio książce „Dance in Chains. Political Imprisonment in the Modern World.

Od dramatów Adama Mickiewicza po listy Adama Michnika – o polskiej polityce trudno myśleć bez obrazu postaci za kratami. Można nawet powiedzieć, że polityczne uwięzienie jest jednym z czynników warunkujących polską tradycję polityczną. Od nacjonalistów po komunistów, od socjalistów po działaczy Solidarności – jakie doświadczenia łączą ich wszystkich? I dlaczego warto o nie pytać?

Prof. Padraic Kenney jest historykiem, badaczem najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród jego publikacji znajdują się m.in. „Budowanie Polski Ludowej: robotnicy a komuniści 1945–1950”, „Rewolucyjny karnawał: Europa Środkowa 1989”, „Wrocławskie zadymy”.

Wykład odbędzie się 23 lutego o godz. 17 w budynku Instytutu Kultury Polskiej UW (kampus główny, Krakowskie Przedmieście 26/28), sala nr 5.

Wykład w języku polskim.