Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW organizują konferencję „Polacy nad Nilem, sezon 2016/2017”.

Podczas trzech dni konferencji wygłoszonych zostanie 36 referatów. Większość z nich będzie dotyczyła wyników najnowszych badań polskich misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie. Nie zabraknie jednak również informacji na temat udziału polskich badaczy w projektach prowadzonych przez ośrodki zagraniczne, poruszane będą również tematy z zakresu badań ikonograficznych, papirologicznych, egiptologicznych i antropologicznych.

Specjalna sesja poświęcona zostanie wydarzeniom rocznicowym: 80-leciu wykopalisk w Edfu, a także 90-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Egiptem. Z tymi jubileuszami wiążą się okolicznościowe wystawy.

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Elizabeth Bolman (Temple University w Filadelfii), która wygłosi wykład „The Red Monastery Church (Upper Egypt) in Context” (13 czerwca, godz. 18).

Konferencja odbędzie się 12-14 czerwca. 12 czerwca w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, a 13-14 czerwca w Instytucie Archeologii UW (Szkoła Główna, sala 209) przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp wolny.

www.pcma.uw.edu.pl

www.polacynadnilem.uw.edu.pl