Pierwszy dzień konferencji archeologicznej to sesja międzynarodowa „Zagrożone dziedzictwo. Badania archeologiczne i prace konserwatorskie w Syrii i Iraku” poświęcona dyskusji i wymianie doświadczeń związanych z obecną sytuacją zabytków w Syrii i Iraku. Wystąpienia (w jęz. angielskim) wygłoszą przedstawiciele Departamentu Starożytności i Muzeów Syrii, a także organizacji zajmujących się działaniami na rzecz ochrony zabytków i inwentaryzacji zniszczeń w Syrii i Iraku oraz MSZ. Dalsza część sesji poświęcona będzie prezentacji przez kierowników polskich misji rezultatów badań archeologicznych i działań konserwatorskich w Syrii i Iraku. Po raz pierwszy przedstawione zostaną informacje na temat stanu stanowisk archeologicznych badanych przez polskie misje oraz przypuszczalnych losów zabytków przechowywanych do wybuchu działań wojennych w syryjskich muzeach.

 

Drugi i trzeci dzień konferencji zarezerwowane są na polskojęzyczną sesję naukową „Polacy na Bliskim Wschodzie – badania archeologiczne, studia, konserwacja”. Będzie ona poświęcona

rezultatom badań misji archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego w krajach Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego i Zakaukazia.

 

Sympozjum organizują Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Instytut Archeologii UW.

 

Konferencja jest dofinansowana przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego. Towarzyszy wystawie „W cieniu wojny. Zabytki Syrii i Iraku w badaniach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW” w Galerii Pałacu Kazimierzowskiego.

 

Konferencja odbędzie się między 1–3 kwietnia w Instytucie Archeologii, w sali 210 (sesja 1: 1 kwietnia, godz. 9–18; sesja 2: 2–3 kwietnia, godz. 9–18).