Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych lub najciekawszych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury.

 

11 października rozpoczęła się siódma edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Podobnie jak w zeszłym roku, plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku odbywa się w dwóch etapach.

 

Do 8 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl można było zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.  Jury plebiscytu dokonało analizy nadesłanych zgłoszeń. W pierwszym etap plebiscytu internauci zgłosili prawie 125 tysięcy propozycji, wśród których znalazło się ponad 8 tysięcy słów i wyrażeń.

 

Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i wyłoniło finałową dwudziestkę słów, na którą można głosować od 15 listopada w drugim etapie plebiscytu. Wśród finałowych wyrazów znajdują się m.in.: „essa”, „gigachad”, „naura”.

 

Wraz z publikacją finałowej listy na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony został formularz głosowania. Za jego pomocą można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Drugi etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.

 

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się na początku grudnia. Informacje szczegółowe na temat zasad udziału w plebiscycie i przebiegu konkursu znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie Słownika Języka Polskiego PWN >>

Rozpoczęcie plebiscytu: 11.10.2022 (I etap: 11.10.2022 – 8.11.2022)

Zakończenie plebiscytu: 30.11.2022 (II etap 15.11.2022 ­– 30.11.2022)

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 roku. Inicjatywa wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban, alternatywka i śpiulkolot. Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Ich listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.

 

Więcej informacji na temat Młodzieżowego Słowa Roku znajduje się na stronie Słownika Języka Polskiego PWN >>