Młodzi aktorzy Wilamowic wystawią spektakl w języku, którego używa się w ich miejscowości – wymysiöeryś. „Óf jer wełt” – „Na tamtym świecie” to napisany w 1921 roku poemat Wilamowianina, Floriana Biesika, który wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście, największym porcie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Właśnie przebywając w tym mieście otwartym na wpływ kultury włoskiej, a jednocześnie tęskniąc do rodzinnych stron, znalazł inspirację dla swego utworu. Była nią „Boska komedia” Dantego. Biesik zaludnił niebo, czyściec i piekło ówczesnymi mieszkańcami Wilamowic. Sztuka przygotowana przez Wilamowian ukazuje epizody z życia autora i zabiera widza w podróż w zaświaty.

Wcześniej Wilamowianie zrealizowali dwa inne projekty teatralne: „Der Kliny Fjyśt” („Mały książę”) oraz „Hobbit. Hejn ȧn cyryk” („Hobbit. Tam i z powrotem”), który również był wystawiony w Teatrze Polskim 26 lutego 2016 roku w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego.

Spektakl jest także częścią warsztatów organizowanych na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Humanistyka Zaangażowana w Europie: budowanie potencjału dla partycypacyjnych badań dziedzictwa językowo-kulturowego”.

Bilety na spektakl dostępne w kasach Teatru Polskiego.

Spektakl odbędzie się 28 marca o godz. 12 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana przy ul. Karasia 2.

O przedsięwzięciu na Wydziale „Artes Liberales” można przeczytać w piśmie uczelni „UW”.