Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest historykiem starożytności. Jej naukowe zainteresowania koncentrują się głównie wokół dziejów późnego antyku, zwłaszcza historii Kościoła w Egipcie.

Całe zawodowe życie prof. Wipszyckiej-Bravo związane jest z Uniwersytetem Warszawskim. W latach 1956–1996 była zatrudniona w Instytucie Historycznym UW, a od 1996 roku – w Instytucie Archeologii UW. W swej akademickiej karierze pełniła wiele uniwersyteckich funkcji. Była główną twórczynią, a w latach 1972–1974 kierownikiem Studium Zaocznego Historii w IH UW. W latach 1989–1990 pełniła funkcję zastępcy dyrektora IH UW. W latach 1987–1996 kierowała Zakładem Historii Starożytnej IH UW. W latach 1972–1990 pracowała także w Filii UW w Białymstoku, pełniąc tam funkcje kierownika studium zaocznego (1975–1977), prodziekana (1978) oraz dziekana (1979–1981) Wydziału Humanistycznego.

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W 2012 roku wyróżniono ją Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za „interdyscyplinarną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie”.

Od 2016 roku prof. Wipszycka-Bravo jest kierownikiem realizowanego na UW projektu badawczego pt. „Mnisi i wspólnoty monastyczne we wschodnim Śródziemnomorzu (IV–VIII w.)”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w programie Maestro 7. Założone przez nią seminarium integruje badaczy zajmujących się późnym antykiem.

Odnowienie doktoratu

W styczniu 2020 roku Senat UW przyjął uchwałę w sprawie odnowienia doktoratu prof. Ewy Wipszyckiej-Bravo. Uroczystość odbędzie się 15 grudnia (środa) o godz. 11.00 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.