Dyrektorzy i bibliotekarze systemowi bibliotek współtworzących katalog NUKAT spotkają się, aby podsumować dotychczasową współpracę i dyskutować nad strategią działania w ciągu następnych 10. lat.

Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT: www.nukat.edu.pl) to katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich uruchomiony w lipcu 2002 roku i prowadzony do dzisiaj przez Centrum NUKAT, jednostkę Biblioteki Uniwersyteckiej. Skupia w jednym miejscu informacje o zbiorach 128 największych polskich bibliotek naukowych: akademickich, instytucji badawczych i kulturalnych oraz niektórych publicznych. Obecnie zawiera prawie 3 mln opisów bibliograficznych różnego typu publikacji: książek, czasopism, e-booków, nagrań dźwiękowych, druków muzycznych, filmów, dokumentów kartograficznych, ikonograficznych i starych druków, jak również odsyła do pełnotekstowych wersji elektronicznych o tyle, o ile one istnieją, a wszystko to w swobodnym dostępie na jednym ekranie użytkownika. Codziennie do katalogu NUKAT przybywa ok. 1000 nowych opisów, pośród których można znaleźć nie tylko informacje o bieżących nabytkach bibliotek, ale również dane z retrokonwersji zbiorów historycznych, w tym 877 inkunabułów. Katalog NUKAT umożliwia zatem ekspresowe zlokalizowanie i sprawdzenie dostępności dowolnych publikacji w polskich bibliotekach naukowych.

Spotkanie dyrektorów i bibliotekarzy systemowych bibliotek współtworzących NUKAT odbędzie się 5 grudnia o godz. 10 w sali 316 im. Samuela Bogumiła Lindego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66.
Więcej informacjicentrum.nukat.edu.pl