Na najbliższym seminarium z cyklu „Nowy instytucjonalizm – teorie i badania” referat „Praca instytucjonalna: jak tworzyć, utrzymywać i niszczyć instytucje?” wygłosi Mikołaj Pawlak (IPSiR UW). Pierwszy głos w dyskusji wygłosi Mateusz Fałkowski (ISP PAN).

 

Teoria instytucjonalna konwencjonalnie kojarzona jest z badaniem wpływu społecznego kontekstu na działania aktorów. Jednostki i organizacje rozumiane są w takim ujęciu jako odbiorcy reguł. Jednak neoinstytucjonalizm nie zakłada prostego determinizmu i dostrzega się w nim to, jak aktorzy poprzez swoje działania wpływają na kształt instytucji. Paradoks zakorzenionej sprawczości jest kłopotliwym zagadnieniem dla teorii instytucjonalnej, w obrębie której proponowane są próby jego przezwyciężenia. Referat ma na celu prezentację koncepcji pracy instytucjonalnej (institutional work), czyli celowego działania zmierzającego do tworzenia, utrzymywania lub niszczenia instytucji. Zatem praca instytucjonalna jest meta-działaniem, gdyż jego celem jest wpływanie na reguły określające działanie innych aktorów. Koncepcja ta rozwijana jest intensywnie przez ostatnią dekadę i daje nadzieje na lepsze zrozumienie wzajemnych relacji aktorów i instytucji, ale także powoduje konieczność stawiania nowych pytań – np. dotyczących niezamierzonych konsekwencji przerabiania instytucji.

 

Seminarium „Nowy instytucjonalizm – teorie i badania” jest organizowane wspólnie przez Instytut Studiów Politycznych PAN oraz Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW.

 

Spotkanie rozpocznie się 10 grudnia o godz. 13 w sali seminaryjnej ISP PAN (ul. Polna 18/20).

 

Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie:

http://instytucjonalizm.uw.edu.pl/harmonogram/