Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego i kultury polskiej za granicą. W tym roku Nagrodę Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum otrzyma prof. Janusz Bańczerowski – slawista i polonista z Uniwersytetu im. Eotvosa Loranda (ELTE) w Budapeszcie. Wyróżnienia zostaną przyznane prof. Marcie Pancikovej – słowackiej slawistce i polonistce, aktualnie związanej z Uniwersytetem w Ostrawie, oraz dr Małgorzacie Majewskiej-Meyers z Uniwersytetu w Poczdamie, popularyzatorce kultury polskiej i języka polskiego na obszarze niemieckojęzycznym.

Uroczystość rozpocznie obchody 60-lecia Centrum Polonicum.

Ceremonia odbędzie się 8 kwietnia o godz. 9:30 w Auli dawnego BUW-u przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.