4 kwietnia odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody im. Lwa Sapiehy, która jest wyrazem uznania dla wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz w budowaniu niepodległego, demokratycznego państwa skierowanego ku Europie. Tegoroczną laureatką jest dr Ina Sorkina, białoruska historyk, wykładowca akademicki, usunięta z pracy na Uniwersytecie w Grodnie.

Nagroda im. Lwa Sapiehy została zainicjowana przez Studium Europy Wschodniej UW oraz Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu, a jej fundatorami są uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, Wrocławski, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet w Białymstoku. Zgodnie z zasadami tego wyróżnienia, laureat będzie kolejno odwiedzał poszczególne uczelnie i wygłaszał odczyty o tematyce białoruskiej.

Uroczystość odbędzie się o godz.12 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, przy Krakowskim Przedmieściu 32.