Od 7 do 9 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się II międzynarodowa konferencja „Mongolia and the Mongols: Past and Present”.

Otwarcie konferencji zostanie poprzedzone wernisażem wystawy zatytułowanej „Pamięć stepowej przeszłości. Mongolia wieku XX. Fotografie Sławoja Szynkiewicza”, który odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku. W trakcie trzech dni obrad konferencyjnych, 7-9 maja, zostaną zaprezentowane referaty na temat kultury, historii, religii, polityki i języka Mongołów. Będzie to również możliwość wymiany myśli i poglądów dotyczących obecnego stanu badań mongolistycznych oraz perspektyw i kierunków ich rozwoju. Swój udział w konferencji zapowiedziało 60 uczonych z 12 krajów. Konferencja uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji, Kultury, Nauki i Sportu Mongolii i władz UW.

Organizatorem konferencji jest Sekcja Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studiów Mongolistycznych i Instytutem Antropologii i Etnologii PAN.