Tematem książki „Migracje modernizmu” są artystyczno-intelektualne skutki bezprecedensowej fali transkontynentalnej migracji, która od drugiej dekady XX wieku porwała dziesiątki milionów ludzi, wymuszając ich delokalizację i przemieszczanie. Doświadczenie wygnańców i migrantów, które było także udziałem przedstawionych tutaj artystów i intelektualistów, zinterpretowane zostało jako istotny czynnik „kolektywnej, zakorzenionej społecznie produkcji wiedzy”. Redaktorzy tomu zaproponowali przyjrzenie się losom wygnańców z nowej perspektywy – materializmu biograficznego i geografii teorii, które mają stanowić „próbę rekonstrukcji materialnych relacji umożliwiających tworzenie wiedzy w warunkach wzmożonej kontyngencji”. W efekcie otrzymujemy kilkanaście fascynujących studiów o migracji ludzi i idei, które ukazane w tym kontekście, odsłaniają strefy kulturowego i politycznego napięcia.

 

W rozmowie udział wezmą: Tomasz Majewski (UJ), współautor książki Piotr Mitzner (UKSW), Magda Szcześniak (UW), Danuta Ulicka (UW); prowadzenie: Iwona Kurz (UW).

 

Dyskusję poświęconą książce „Migracje modernizmu. Nowoczesność i uchodźcy” (red. Tomasz Majewski, Wiktor Marzec, Agnieszka Rejniak-Majewska, Łódź 2014) organizuje Instytut Kultury Polskiej UW.

 

Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godz. 18 w sali 5 w Instytucie Kultury Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.