14 maja odbędzie się online uroczystość, podczas której prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW symbolicznie wręczy Elenie Poniatowskiej Medal Uniwersytetu Warszawskiego. To wyraz uznania dla meksykańskiej pisarki, której literacki i dziennikarski dorobek przyczynił się do umocnienia polsko-meksykańskiego dialogu międzykulturowego. Inicjatorem nadania wyróżnienia jest Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Będzie to pierwsze uhonorowanie pisarki w kraju jej przodków. W uroczystości, obok Eleny Poniatowskiej oraz władz uczelni i instytutu, wezmą udział Marcelo Ebrard, minister spraw zagranicznych Meksyku oraz prof. Enrique Graue, rektor Universidad Nacional Autónoma de México UNAM (Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku).

Elena Poniatowska jest  meksykańską pisarką i dziennikarką polskiego pochodzenia. Jej ojcem był Jean Evremont Poniatowski Sperry Crocker, praprawnuk Stanisława Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pisarka w swojej twórczości często porusza tematy społeczne i polityczne. Wśród jej dzieł znajdują się teksty związane z Polską, m. in. prolog do zbioru poezji Wisławy Szymborskiej, polskiej laureatki literackiej Nagrody Nobla oraz notatka prasowa o „Dzieciach z Santa Rosa”, czyli grupie około 2000 polskich dzieci, które w 1943 roku znalazły schronienie w Meksyku jako uchodźcy.

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW wraz z Ambasadą Meksyku w Polsce organizują cykl wydarzeń związanych z uhonorowaniem Eleny Poniatowskiej przez Uniwersytet Warszawski:

12 maja odbędzie się online debata akademicka poświęcona twórczości literackiej i dziennikarskiej Eleny Poniatowskiej. Wezmą w niej udział eksperci, m.in. z Meksyku i Polski. Podczas wydarzenia zostaną omówione najwybitniejsze dzieła pisarki oraz najważniejsze tematy, które przedstawia w swojej twórczości. Poruszone zostaną też kwestie związane z tłumaczeniem jej dorobku i obecnością Polski w jej dziełach.

13 maja odbędzie się online spotkanie Eleny Poniatowskiej ze studentami UW oraz innych polskich uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego). Podczas wydarzenia zostanie wyemitowany film przybliżający relacje Eleny Poniatowskiej z Polską i Warszawą, przygotowany przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.