Historia okupacyjnych dni opowiedziana przez świadków tamtych wydarzeń w niemal stu fragmentach wspomnień, dramatyczna historia walk o Uniwersytet Warszawski, unikatowe zdjęcia ukazujące życie na powstańczym Powiślu – to wszystko można znaleźć w książce „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk.” autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego.

Czytaj fragmenty

Spotkanie z autorem i kombatantami ze Zgrupowania „Krybar”, dzięki którym powstała publikacja, to niezwykły „spacer” po powstańczym Powiślu. Dzięki zdjęciom lotniczym Luftwaffe z 1944 roku będzie można m.in. zajrzeć do domów walczących w tym rejonie żołnierzy AK, obserwować powstawanie barykad na ulicach i śledzić postępujące zniszczenia budynków.

Dr Robert Gawkowski opowie o powiślańskim Zgrupowaniu „Krybar”, o tym, jak przebiegały szturmy na Uniwersytet Warszawski i dlaczego opanowanie uczelni było tak ważnym celem dla powstańczych oddziałów, a także przybliży życie codzienne w ogarniętej walkami dzielnicy.

Organizatorami spotkania są Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią oraz Towarzystwo Miłośników Historii. Wstęp wolny.

Więcej informacji o książce