21 grudnia 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin poetki Marii Konopnickiej oraz 15-lecie istnienia Biblioteki Cyfrowej UW Crispa. Tego samego dnia startuje projekt „Konopnicka na Dobrej”.

 

Projekt obejmuje udostępnienie do celów naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich 658 listów Marii Konopnickiej do jej synów, córek i zięciów. Obejmują one ostatnie 20 lat życia pisarki, które spędziła głównie w podróży. Listy są dostępne w Bibliotece Cyfrowej UW Crispa.

 

Listy zostały pozyskane przez BUW od spadkobierców Marii Konopnickiej, a ich opracowanie i udostępnienie jest efektem współpracy Gabinetu Rękopisów, Gabinetu Zbiorów XIX Wieku, Oddziału Rozwoju Zasobów Elektronicznych, Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy oraz Biblioteki Cyfrowej UW Crispa.

 

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie udostępniła też mapę, na której zostały ukazane drogi listów. Droga wybranych listów została pokazana na makiecie, która stanęła w holu biblioteki. Podążając za kodami QR, można przenieść się do biblioteki cyfrowej, gdzie prezentowane są skany rękopisów listów i ich transkrypcja. Makietę będzie można obejrzeć do 10 lutego 2023 roku.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BUW >>