Rozpoczęła się rejestracja na kolejną konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki zatytułowaną „Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych – kierunek i instrumenty zmian”, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 26 i 27 kwietnia.

Najważniejszym tematem poruszanym podczas konferencji będzie pomysł zróżnicowania uczelni, a w szczególności tego, czy i jak należy wyodrębnić grupę uczelni wiodących, które byłyby oparte na selektywnym naborze studentów, wyższych wymaganiach wobec kadry naukowo-dydaktycznej, inaczej definiowanych celach i rozliczaniu z efektów oraz na wyższym poziomie finansowania w przeliczeniu na studenta i zatrudnioną kadrę. Uczestnicy zastanawiać się też będą nad liczbą elitarnych uczelni w Polsce, przyszłości wyższego szkolnictwa zawodowego oraz miejsca w nowym systemie Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych.

26 kwietnia w panelu dotyczącym „Zrównoważonego rozwoju systemu uczelni”, który rozpocznie się o godz. 12.30 udział weźmie prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW w latach 2005-2012.