5 marca swoje święto obchodzi każdy Fryderyk. Pamiętając o wybitnym Fryderyku związanym historią z Uniwersytetem Warszawskim, zapraszamy na wyjątkowy koncert gitarowy online z okazji imienin Fryderyka Chopina. Usłyszymy najbardziej znane utwory solenizanta oraz twórczość innych kompozytorów w niezwykłej aranżacji. Zadba o to Mateusz Kowalski – jeden z najzdolniejszych gitarzystów młodego pokolenia, który miał już okazję zaprezentować swój talent muzyczny na największych, światowych scenach.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=F_V93pTK9MI&feature=youtu.be

Program koncertu:

– Fryderyk Chopin: Mazurek B-dur op. 7 nr 1,

– Francisco Tárrega: Mazurek C-dur,

– Marek Sokołowski: Diligenza postale,

– Fryderyk Chopin: Mazurek a-moll op. 7 nr 2,

– Jan Sebastian Bach: Preludium E – dur,

– Stanisław Szczepanowski: Une Larme, Morceau Expresif,

– Fryderyk Chopin: Mazurek E-dur op. 6 nr 3,

– Fryderyk Chopin: Mazurek f-moll op. 7 nr 3,

– Feliks Horecki: Fantazja op. 40,

– Agustin Barrios-Mangore: Contemplacion,

– Fryderyk Chopin: Mazurek cis-moll op. 6 nr 2,

– Fryderyk Chopin: Mazurek fis-moll op. 6 nr 1,

– Jan Nepomucen Bobrowicz: Wariacje na temat Là ci darem la mano z Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 6,

– Stanisław Szczepanowski: Introdukcja i wariacje koncertowe na temat polskiego hymnu narodowego.

Biogram artysty:

Mateusz Kowalski jest jednym z najlepiej zapowiadających się gitarzystów młodego pokolenia, według Classical Guitar Magazine muzykiem „spektakularnym”, który rozległy repertuar od renesansu do współczesności wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną. Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (2019, Londyn). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assada i Schuberta.

Urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Ryszarda Bałauszko, otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków takich jak: Sergio Assad, Oscar Ghiglia, Alvaro Pierri.

Młody artysta równolegle do kariery solistycznej rozwija działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (Nagroda Pro Arte), Prezydenta Miasta Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Młoda Polska). Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak: Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

Organizatorem koncertu jest Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.