O godz. 15.00, Centrum Nowych Technologii s. 1130 (Banacha 2c) odbędzie się spotkanie z prof. Jackiem Jemielitym, który dokonał jednej z największych komercjalizacji nauki w Polsce – zwiększenie trwałości mRNA, które daje nową nadzieję chorym na nowotwory. Wynalazek powstał we współpracy zespołu z zagranicznymi partnerami: Uniwersytetem Stanowym w Luizjanie i działającą przy Uniwersytecie w Mainz firmą biotechnologiczną BioNTech.

Studenci i pracownicy UW będą mogli dowiedzieć się nie tylko więcej o samym odkryciu oraz o samym procesie patentowania i komercjalizacji. Obok prof. Jacka Jemielitego w spotkaniu weźmie udział dr Aleksander Sowa, dyrektor medyczny ds. onkologii i hematologii w Roche Polska. Firma jest kolejnym po Sanofi przedsiębiorstwem, które zdecydowało się nabyć sublicencję na wynalazek za kwotę 310 mln dolarów. Dr Sowa przybliży ideę tzw. szczepionek nowotworowych oraz opowie o kierunkach rozwoju współczesnej medycyny.