To tytuł nowej wystawy czasowej otwieranej przez Muzeum UW. Będzie się ona składała z dwóch części. Pierwsza – poświęcona historii Gabinetu Zoologicznego UW – znajdzie się w holu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej. Druga – prezentująca zabytkowe okazy zwierząt – będzie pokazywana w Sali Jadalnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

Gabinet Zoologiczny UW formowany był od 1818 roku. Choć do dzisiejszych czasów jego kolekcja przetrwała w okrojonej formie, dla współczesnego badacza stanowi cenne źródło informacji z dziedziny genetyki i anatomii.

Ideą wystawy „Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW” jest zapoznanie widza z burzliwymi dziejami tej jednostki, znaczeniem jej zbiorów i sylwetkami związanych z nią badaczy. W jej ramach znajdą się m.in. żubr z czasów Feliksa Pawła Jarockiego, pancernik będący efektem podróży Jana Sztolcmana po Ameryce Południowej czy żuraw i kapibara uwiecznione na zdjęciach z akcji ratowniczej po wielkim pożarze Gabinetu z 1935 roku.

Wystawę w Sali Jadalnej uzupełni wystawa planszowa w holu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz wystawa internetowa stworzona przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN, partnera Muzeum UW w realizacji całego projektu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 grudnia o godz. 14.00 w holu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Będzie można ją oglądać od 7 grudnia 2018 roku do 1 marca 2019 roku.

Szczegółowe informacje>>