Mit Ikara jest motywem przewodnim trzeciego w tym roku spotkania Filmoteki Aktywnego Człowieka na UW. Będą krótkie wykłady, rozmowa z mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych i spektakl.

 

Spotkanie rozpocznie wykład prof. Włodzimierza Lengauera, wybitnego znawcy starożytnej Grecji. Wątek mitologiczny będzie przewijał się także w wystąpieniach historyków, wykładowców UW: dra Jarosława Kurkowskiego i dr Mirelli Kurkowskiej.

 

Kulminacyjny punkt programu to rozmowa z Sebastianem Kawą, wielokrotnym mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych, który zimą 2013/2014 dokonał pionierskich lotów nad Himalajami. Sebastian Kawa opowie o swojej pasji oraz o przelocie szybowcem nad ośmiotysięcznikiem Annapurna (uczestnicy zobaczą niepowtarzalne zdjęcia i fragmenty filmu).

 

Na zakończenie będzie można podziwiać feeryczny, mieniący się barwami spektakl Teatru Akt zatytułowany „Ikar”. Teatr Akt opowiada historię człowieka „maksymalnego”, nie ulegającego chwilowym modom. W widowisku aktorzy wykorzystują swe umiejętności pantomimiczne, taneczne, a nawet cyrkowe. Widzowie zobaczą pełen finezji i temperamentu taniec na szczudłach oraz efektowne popisy na wysokości.

 

Organizatorami wieczoru są Centrum Europejskie UW, Filmoteka Aktywnego Człowieka, Spotkania z Filmem Górskim.

 

Program:

 

18.00 „Mit Ikara w kulturze”, prof. Włodzimierz Lengauer, dr Jarosław Kurkowski, dr Mirella Kurkowska – aula A w Auditorium Maximum

 

19.30 spotkanie z gościem specjalnym Sebastianem Kawą – aula dawnego BUW

 

20.41 spektakl „Ikar” Teatru Akt – przedstawienie plenerowe, dziedziniec główny UW przy Trakcie Królewskim