Uniwersytet Warszawski został po raz pierwszy gospodarzem akcji programu COST (European Cooperation in Science and Technology) pt. ‘EUROWEB. EUROPE THROUGH TEXTILES: NETWORK FOR AN INTEGRATED AND INTERDISCIPLINARY HUMANITIEs’, CA 19131, która będzie realizowana w latach 2020–2024. Przewodniczącą Komitetu Zarządczego została dr Agata Ulanowska z Wydziału Archeologii.

EuroWeb tworzy ogólnoeuropejską, multidyscyplinarną sieć badawczą złożoną z przedstawicieli instytucji akademickich, muzealnych, instytucji kultury, konserwatorów, oraz projektantów i osób uprawiających rzemiosło tradycyjne. Do udziału w projekcie przystąpiło obecnie 29 krajów Unii Europejskiej.

Celem projektu jest nowe spojrzenie na dzieje Europy, w którym uwypuklona zostanie rola produkcji włókienniczej, jednej z najważniejszych gałęzi wytwórczości i ekonomii od epoki kamienia, po współczesność. Tkaniny i ubiory są tu postrzegane jako powszechne i uniwersalne formy komunikacji społecznej oraz środki budowania tożsamości: społecznej, genderowej, kulturowej. Porównane zostaną struktury opisu tekstyliów i wytwórczości włókienniczej w językach europejskich. Rozpoznane zostaną różnorakie umiejętności, jakich przez wieki wymagało wytwarzanie tekstyliów. Wreszcie, jednokierunkowe podejście badawcze do produkcji włókienniczej ulegnie przewartościowaniu na rzecz szerokiej, interdyscyplinarnej analizy.

Więcej informacji o COST znajduje się pod adresem: www.cost.eu