„Europa i jej intelektualiści” to temat międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej w ramach wspólnego programu „Kultury europejskie – tożsamość europejska”, w którym uczestniczy osiem ośrodków europejskich. Trzydniowa sesja naukowa będzie okazją do zastanowienia się i dyskusji nad kulturową i polityczną wizją Europy. W centrum rozważań uczestników znajdą się postacie wielkich intelektualistów, nurty i idee, które przez wieki kształtowały europejski humanizm i wpłynęły na krystalizację europejskiej tożsamości. Wśród prezentowanych twórców znajdą się m.in. Monteskiusz, Chateaubriand, Custine, Curtius, Camus, Derrida, Benda i wielu innych. Celem spotkania jest ukazanie, w jakiej mierze idea Europy była i jest kształtowana przez elity intelektualne, a także uwydatnienie roli, którą w tym procesie odegrały instytucje, takie jak uniwersytety, biblioteki, muzea, archiwa, wydawnictwa i inne ośrodki życia umysłowego.

Konferencja odbędzie się w dniach:

• – 30 maja 2016 r., godz. 17:30, BUW, sala 316,
  • – 31 maja 2016 r., godz. 9:30, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, aula 1.007,
  • – 1-2 czerwca 2016 r., godz. 9.00, Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, aula 1.007.

Organizatorzy: Wydział Neofilologii, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Biblioteka Uniwersytecka.

www.okf.uw.edu.pl