Jan Dismas Zelenka (1679-1745) był kompozytorem i instrumentalistą pochodzenia czeskiego, od 1710 roku związanym z orkiestrą dworu królów polskich i elektorów saskich, Augusta II i Augusta III, od 1729 roku kapelmistrzem tej orkiestry. Na dwuwyznaniowym drezdeńsko-warszawskim dworze odpowiadał za komponowanie muzyki do świąt i nabożeństw katolickich, stąd możemy być pewni ówczesnych wykonań jego dzieł w Warszawie. „Missa votiva” ZWV 18 została skomponowana w 1739 r. jako wotum kompozytora po przeżytych ciężkich chorobach, których doświadczał przez kilka lat. Wdzięczność za przywrócone zdrowie wyrażona zostało w dziele bogatym w formie, z użyciem różnorodnych środków wyrazowych i całą paletą sztuki kompozytorskiej, którą Zelenka posługiwał się błyskotliwie.

 

15 września utwór ten zabrzmi w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela – będzie to jedno z wydarzeń III Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per musica”. Wykonawcami dzieła będą Paulina Tuzińska – sopran, Joanna Lalek – mezzosopran, Przemysław Baiński – tenor, Artur Janda – bas, orkiestra Royal Baroque Ensemble i Chór Kameralny Collegium Musicum UW, zaś kierownictwo muzyczne obejmie Andrzej Borzym.

 

Koncert odbędzie się 15 września o godz. 20.30 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8. Bilety w cenie 20 zł do nabycia na godzinę przed koncertem.

 

Szczegółowy program festiwalu „Dramma per musica” można znaleźć na stronie drammapermusica.pl. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica wspierane przez Muzeum Łazienki Królewskie.