Wystawa „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” prezentuje jedno z najważniejszych odkryć misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w miejscowości Saqqara w Egipcie.

 

W 2017 roku mija 30 lat od rozpoczęcia prac misji CAŚ UW w Saqqara, a zarazem 20 lat od jednego z najbardziej spektakularnych odkryć – grobowca wezyra Merefnebefa (XXIII wiek p.n.e.). Oprócz przypomnienia o tych wydarzeniach, w czasie wystawy zostanie też uhonorowane trzydziestolecie pracy w Saqqara prof. Karola Myśliwca, twórcy i wieloletniego kierownika misji.

 

Głównym elementem wystawy jest naturalnej wielkości makieta kaplicy grobowej Merefnebefa. Ściany oryginalnej kaplicy są dekorowane polichromowanymi reliefami przedstawiającymi między innymi sceny z życia egipskiego dostojnika sprzed 4400 lat. Makietę poprzedza ekspozycja przybliżająca znaczenie i kontekst znaleziska, w tym historię polskich badań i egipskie zwyczaje pogrzebowe. Na wystawie zostaną również zaprezentowane, niepokazywane dotąd, zabytki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także kopie znalezisk z cmentarza dostojników w Saqqara wykonane przez pracujących z misją konserwatorów.

 

Organizatorzy wystawy: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, Uniwersytet Warszawski; Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie; Polsko-Egipska Misja Archeologiczna Saqqara.

 

Ekspozycję można oglądać od 8 grudnia 2017 do 31 sierpnia 2018 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie przy ul. Długiej 52.

 

Więcej informacji

www.pcma.uw.edu.pl