Od czasu powstania w 1949 r. UNRWA, agenda ONZ świadcząca pomoc dla ponad pięciu milionów uchodźców z Palestyny na Bliskim Wschodzie, gromadzi zdjęcia i filmy ukazujące życie i historie uchodźców z Palestyny – od ucieczki w 1948 r. do rozpoczęcia zamieszek w 2000 r. na okupowanych terytoriach palestyńskich i trwającego konfliktu w Syrii. Archiwum UNRWA stanowi bezcenny zapis dziejów uchodźców palestyńskich i zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

 

„Długa podróż” to wystawa zdjęć i filmów z archiwum UNRWA opowiadająca historię wyzwań, z którymi mierzą się uchodźcy z Palestyny, ukazująca pomysłowość, odporność i wytrwałość tych, którzy od ponad sześciu dekad radzą sobie ze swoim losem z pomocą UNRWA i Unii Europejskiej. Wystawa prezentowana była już w krajach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także w USA, Brazylii i Maroku.

 

Wystawę można oglądać od 22 stycznia do 11 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66.

UNRWA to jednostka w ramach systemu ONZ ustanowiona przez Zgromadzenie Ogólne w 1949 r., której zadaniem jest zapewnianie pomocy i ochrony dla populacji blisko pięciu milionów zarejestrowanych uchodźców z Palestyny. Jej misja polega na pomaganiu uchodźcom z Palestyny w Jordanii, Libanie, Syrii, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Usługi UNRWA obejmują edukację, opiekę zdrowotną, ulgi i świadczenia socjalne, ulepszanie obozów oraz ich infrastruktury, świadczenie drobnych usług finansowych, ochronę i pomoc w nagłych wypadkach. Działalność UNRWA jest finansowana prawie całkowicie z dobrowolnych składek. Więcej informacji o UNRWA o partnerstwie UE-UNRWA