Uniwersytet Warszawski Debata o Janie Karskim

27 kwietnia 2021
Debata o Janie Karskim

Życiorys Jana Karskiego i płynące z niego wnioski będą tematem debaty „Przeszłość i nasza odpowiedzialność. Po co nam dziś Jan Karski?”, organizowanej przez Uniwersytet Warszawski oraz Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. Weźmie w niej udział troje absolwentów Instytutu Historycznego UW, profesorowie: Natalia Aleksiun, Włodzimierz Borodziej, Dariusz Stola oraz Ewa Junczyk-Ziomecka, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Prof. Natalia Aleksiun, historyczka w Graduate School of Jewish Studies, Touro College w Nowym Jorku. Zajmuje się historią Żydów polskich, dziejami Zagłady i żydowską historiografią. Autorka m.in. Conscious History: Polish Jewish Historians before the Holocaust. Redaktorka naczelna East European Jewish Affairs.

Prof. Włodzimierz Borodziej, historyk na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce UW. Redaktor naczelny Polskich Dokumentów Dyplomatycznych, wydawanych przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. 2010-216 współdyrektor Imre Kertész Kolleg w Jenie. Przewodniczący Rady Naukowej Domu Historii Europejskiej w Brukseli (2009-2019). Ostatnia publikacja (wraz z Maciejem Górnym): Forgotten Wars: Central and Eastern Europe 1912-1916, Cambridge UP, 2021.

Prof. Dariusz Stola, historyk w Instytucie Studiów Politycznych PAN i członek zespołu OBM UW. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, migracji międzynarodowych i reżimu komunistycznego, opublikował dziesięć książek i ponad sto pięćdziesiąt artykułów. W latach 2014-2019 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ewa Junczyk-Ziomecka, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, przez sześć lat działała na rzecz powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podsekretarz stanu (2006-2008) i następnie (do 2010) sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W latach 2010-2014 Konsul Generalna RP w Nowym Jorku, gdzie zainicjowała grupę, która doprowadziła do pośmiertnego odznaczenia Jana Karskiego amerykańskim Medalem Wolności.

Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia (wtorek) o godz. 16.30 w formie online na kanale YT UW Live Stream.

„Przeszłość i nasza odpowiedzialność. Po co nam dziś Jan Karski” – wydarzenie na Facebooku >>

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn