Dyskusja o zmianach klimatycznych trwa od dawna. Rzadko w dyskusji jednak pojawia się kwestia wpływu, jaki przewidywane scenariusze przewidują dla Polski. Czy nasze środowisko na tym ucierpi? Czy zasoby wodne są bezpieczne i nie grożą nam susze? Jaka będzie jakość powietrza i lasów? Czy dotychczasowy model polskiego rozwoju gospodarczego może być kontynuowany bez zagrożenia dla jakości życia ludzi i zwierząt? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć paneliści kolejnej debaty Klubu Absolwentów UW z cyklu „Widoki na przyszłość” pt. „Czy da się powstrzymać katastrofę? Polska po zmianach klimatu i środowiska”:

• prof. Szymon Malinowski – profesor nauk o Ziemi na Wydziale Fizyki UW. Pracował i prowadził badania w Kanadzie, Niemczech, USA. Jest członkiem wielu rad i komitetów naukowych, w szczególności członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Jego aktywność badawcza obejmuje fizykę chmur i opadów, turbulencję atmosferyczną, modelowanie numeryczne procesów atmosferycznych, pomiary atmosferyczne z pokładu samolotu, pomiary zdalne, przewidywalność procesów atmosferycznych.
  • dr hab. Karolina Safarzyńska – ekonomistka pracująca na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, gdzie naucza finansów i ekonomii behawioralnej. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju.
  • dr Aneta Afelt – badaczka w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, gdzie zajmuje się m.in. zastosowaniem hydrologii i meteorologii w badaniach wpływu ludzkiego na klimat. Reprezentuje UW w międzynarodowym projekcie Światowej Organizacji Zdrowia poświęconym wpływowi zmian klimatu na populacje komarów przenoszących choroby.
  • Grzegorz Wiśniewski – założyciel i prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, ekspert Komisji Europejskiej, członek Narodowej Rady Rozwoju, Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014. Jest autorem i współautorem dwóch patentów w obszarze energetyki słonecznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.
  • Maria Filcek – współzałożycielka Miasto jest Nasze, współorganizatorka Warszawskiego oraz Polskiego Alarmu Smogowego, aktywistka społeczna, przedsiębiorczyni (branża wydawnicza). Zajmuje się kwestiami środowiskowymi w kontekście urbanistyki, przemianami instytucji i organizacji oraz popularyzacją wiedzy ekologicznej.

Moderacja: Jan Burzyński (absolwent MISH).

Debata organizowana jest w ramach cyklu “Widoki na przyszłość” organizowany przez Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego (www.klubabsolwentow.uw.edu.pl). Celem projektu jest stworzenie przestrzeni wolnej dyskusji między mającymi bogate osiągnięcia i doświadczenia osobami związanymi z UW. Gośćmi są praktycy, badacze, ludzie kultury czy mediów. Spotkania są otwarte dla publiczności i połączone z poczęstunkiem oraz czasem na rozmowy kuluarowe. Zapis spotkania będzie publikowany na stronach i kanałach Uniwersytetu Warszawskiego. Linki do zdjęć i nagrań z cyklu zamieszczane są pod adresem: klubabsolwentow.uw.edu.pl.

Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia w godz. 18-20 w nowym budynku Wydziału Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55 (czytelnia).