Prof. Marcin Król – historyk idei, filozof i publicysta, jeden z najbardziej wpływowych polskich intelektualistów ostatnich dekad – przez wiele lat prowadził Debaty Tischnerowskie. Naukowiec zmarł w 2020 roku, pozostawiając zapisy swych przemyśleń – liczne książki i artykuły. Prace profesora dotyczyły wielu podstawowych kwestii m.in. idei politycznych kształtujących świat, w którym żyjemy: od dziedzictwa myśli romantycznej, przez wybory konserwatystów XIX i XX wieku, po przyczyny współczesnego kryzysu demokracji liberalnej.

30. Debata Tischnerowska będzie dotyczyła aktualności myśli prof. Marcina Króla. W wydarzeniu wezmą udział badacze dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. Timothy Garton Ash i prof. Aleksander Smolar. Dyskusję poprowadzi prof. Dariusz Stola.

Wydarzenie jest organizowane przez wiedeński Instytut Nauk o Człowieku IWM i Uniwersytet Warszawski.

Debata odbędzie się 19 maja o godz. 18.00 na platformie Zoom. Link do rejestracji >>

Szczegółowe informacje o debacie>>

Informacje o uczestnikach debaty
  • Agata Bielik-Robson, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury, filozofią religii oraz myślą postsekularną ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Opublikowała m.in. „Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu” (1997), „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości” (2000), „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008).
  • Timothy Garton Ash jest profesorem studiów europejskich na Uniwersytecie Oxfordzkim i senior fellow w Instytucie Hoovera w Kalifornii. Od ponad 40 lat bada i pisze o historii polityce Europy Środkowej. Z jego książek po polsku ukazały się m.in.: „Polska rewolucja: Solidarność; Wiosna obywateli: Rewolucja 1989 widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”; „W imieniu Europy: Niemcy i podzielony kontynent”; „Teczka. Historia osobista”. Twitter: @fromTGA.
  • Aleksander Smolar jest politologiem i publicystą, wieloletnim pracownikiem francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique i prezesem Fundacji Batorego, współzałożycielem Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (European Council on Foreign Relations).
  • Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i członkiem Rady Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku IWM.