14 maja na UW przyjechał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego – Andrus Ansip. Wizyta była związana z ogłoszoną przez KE strategią jednolitego rynku cyfrowego.

 

Komisarza Andrusa Ansipa w DELabie powitała prorektor UW – prof. Anna Giza-Poleszczuk. – W Laboratorium Gospodarki Cyfrowej staramy się nie tylko tworzyć ekosystem wspierający przedsiębiorczość naszych studentów, ale także miejsce, w którym nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne najlepiej działają na rzecz ludzi.

 

Komisarz spotkał się z przedstawicielami polskich start-upów ze środowiska akademickiego.

 

– Jednolity rynek był powodem, dla którego niektóre państwa zdecydowały się wstąpić do Unii Europejskiej. Wspólny rynek cyfrowy jest szczególnie istotny dla małych i średnich przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej. Dlaczego nasze społeczeństwa nie miałyby mieć dostępu do usług cyfrowych, muzyki, książek w formie elektronicznej? Także dla start-upów jest ważne, aby mieć jeden wspólny rynek, a nie dwadzieścia osiem małych rynków – powiedział wiceprzewodniczący Komisji, Andrus Ansip.

 

Podczas spotkania przedstawiony został raport DELab UW o barierach w kompetencjach cyfrowych polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Raport pokazuje, że pod względem cyfryzacji Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w klasyfikacji Unii Europejskiej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niski poziom sektora MSP stanowiący większość działających w kraju podmiotów gospodarczych.

 

Wyniki raportu można zobaczyć na stronie DELabu.