Dr Jan Rogala z Wydziału Orientalistycznego UW został uhonorowany Orderem Gwiazdy Polarnej (Altan Gadas Odon), najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym. Order jest wyrazem uznania dla pracy naukowo-dydaktycznej dr. Rogali w zakresie kultury i historii Mongolii, a także jego działań na rzecz współpracy polsko-mongolskiej.

Prezydent Mongolii, dekretem ogłoszonym 1 marca, przyznał dr. Janowi Rogali z Wydziału Orientalistycznego UW, najwyższe odznaczenie państwowe Republiki Mongolii – Order Gwiazdy Polarnej (Altan Gadas Odon).

Dr Rogala wykłada i prowadzi badania nad współczesnym językiem mongolskim, kulturą i historią Mongolii. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym pierwszego polskiego podręcznika do nauki języka mongolskiego.

W kręgu jego zainteresowań znajdują się również współczesne relacje polsko-mongolskie. Dr Rogala pełnił rolę tłumacza podczas spotkań najwyższych władz państwowych i samorządowych. Blisko współpracuje z Ambasadą Mongolii w Polsce na rzecz promocji kultury mongolskiej i rozwoju relacji obu narodów.

Order Gwiazdy Polarnej został wręczony 14 marca w obecności pracowników i studentów kierunku orientalistyka – mongolistyka i tybetologia w siedzibie Wydziału Orientalistycznego UW przez radców prezydenta Mongolii przebywających z wizytą w Polsce.